Sinhala

lankacgossip | ‘අයුබෝවේවා’ ගීතය ගැයුවාට මට සමාවෙන්න.. ඒ ගැන මා පසුතැවෙනවා..


April 14, 2022 at 10:02 pm | lankacgossip

‘අයුබෝවේවා’ ගීතය ගැයුවාට මට සමාවෙන්න.. ඒ ගැන මා පසුතැවෙනවා..- සහේලි ගමගේ ජාතියෙන් සමාව ඉල්ලයි..

ශ‍්‍රී ලංකාව අද වන විට පත්වී ඇති අවාසනාවන්ත තත්වයට තමන් විසින් ගැයූ ‘ආයුබෝවේවා’ ගීතය කිසියම් අයුරකින් හෝ හේතු සාධකයක් වූවානම් සියලු දෙනාගෙන්ම සමාව අයදින බව එම ගීය ගායනා කල සහේලි ගමගේ සදහන් කරයි.

එම ගීතය හුදෙක් කාලාණුරූපිතව ගැයූ ගීතයක් පමනක් වන අතර මෙම ගීතය ගායනා කිරීම පිලිබඳ තමන් තුල ඇත්තේ ඉමහත් පසුතැවීමක් බවත් ඇය පවසයි.

මේ බව සදහන් කරමින් ඇය තම සමාජ ජාල ගිණුමේ තබා ඇති සටහන මෙසේය.

‘ආයුබෝවේවා’ ගීතය ගැන ඔබ නොදන්නා කෙටි සටහනක් තැබීමට සුදුසුම අවස්ථාව දැන් බව මට හැඟේ.

තිස් අවුරුදු යුද්ධයෙන් හෙම්බත්ව පීඩිතව තිබූ අප රට එයින් මුදාගැනීම නිසා උද්දාමයට පත්වූ සුව හසක් ශ්‍රී ලාංකිකයන්ගේ හදගැස්ම ගීතයකින් එළිදැක්වීමේ උතුම් අරමුණට මගේ හඬ දායක කිරීම රට වෙනුවෙන් කළහැකි යුතුකමක් ලෙස මා සැලකුවෙමි. මෙම ගීතය කිසිදු දේශපාලන පක්ශයක මදිහත්වීමකින් තොරව, මා සහ මාගේ දෙමාපියන්ගේ අදහසකින්, ස්ව මූල්‍යමය දායකත්වයෙන් කිසිදු ප්‍රතිලාභයක් නොපතා නිර්මල චේතනාවකින් නිර්මාණය කරන ලද්දකි.

මේ ගීතය නිසා එවකට යොවුන් තරුණියක් ලෙස මා ලද උපහාස, අපහාස නිමක් නැත. අදටත් එය එසේමයි. මාගේ මාතෘභූමියට මා අසීමිත ලෙස ආදරය කළත්, අද මා විදේශ ගතව ජීවත් වන්නේත්, මගේ රට වෙනුවෙන් ගායිකවක් සහ වෛද්‍යවරියක් ලෙස කළහැකි කලයුතු මෙහෙවර බොහෝ දුරකට මගෙන් අත් හැරුණෙත්, මේ ගීතය නිසයි. එය අදටත් මට දරාගත නොහැකි වේදනාවක්. තවද බොහොමයක් ඔබ දන්නා ‘ආයුබෝවේවා’ ගීතයට සමගාමීව, මා විසින් කුරිරු යුද්ධයෙන් දිවිපිදූ වීරෝධාර රණවිරුවන් සමරමින් ‘සත්‍යය ඔබයි’ ගීතය එලිදැක්වුවද, නොසිතූ ලෙස ‘ආයුබොවේවා’ ගීතය එය අභිබවා ජනගත වීම, මා දේශපලන ගැත්තෙකු සේ හංවඩු ගැසීමට හේතුවක් වුණ බව මාගේ අදහසයි.

කෙසේ වෙතත්, ‘අයුබෝවේවා’ ගීතය වෙනුවෙන් සියලුම මුදල් Mobitel සහ Dialog ‘RingIN Tone’ ඔස්සේ ලැබුනු අතර, එම සියලුම මුදල් යුද්ධයෙන් ආබාදිතවූ වීරෝධාර රණවිරුවන් උදෙසා ඉදිකෙරුණු අභිමංසල ව්‍යාපෘතියටත්, රණවිරු නිවාස ඉදිකිරීමටත්, අනෙකුත් විවිධ රණවිරු සුභසාධක කටයුතු සහ පිළිකා රෝගීන්ගේ සුභසාධනය සඳහාත් යෙදවීමට මට භාග්‍යය ලැබුණා. අවසානයේ මාහට ඉතිරි වූයේ එම පරිත්‍යාගශීලී සතුට පමණයි.

අද වනවිට අපේ මාතෘ භූමිය පත්වී ඇති අවාසනාවන්ත තත්වයට මා ගැයූ ‘ආයුබෝවේවා’ ගීතය කිසියම් අයුරකින් හෝ හේතුසාධකයක් වූවානම් මම මාගේ රට වෙනුවෙන් ඔබ සියලු දෙනාගෙන්ම සමාව අයදිනවා. එපමණක් නොව, මෙය හුදෙක් කාලාණුරූපිතව ගැයූ ගීතයක් පමනක් වන අතර මෙම ගීතය ගායනා කිරීම පිලිබඳ මා තුල ඇත්තේ ඉමහත් පසුතැවීමකි. මා දිවයිනෙන් බැහැරව සිටියත් ශ්‍රී ලාංකික ඔබ සැමගේ මෙම අභීත ජන අරගලයට මා ඉතිසිතින්ම දායක වෙමි. අදත් හෙටත් මාගේ මාතෘ භූමියේ අභිවෘද්ධිය සඳහා කරන ඕනෑම ජන අරගලයකට මා නොබියව දායක වෙමි.

මාගේ මාතෘ භූමිය දිනේවා!
ඔබ සැමට ජයෙන් ජයම වේවා!

ලැබුවාවූ මෙම අලුත් අවුරුද්ද ඔබ හැමගේම සිතුම් පැතුම් ඉටුවන, සතුටින් පිරි වාසනාවන්ත යුගයක ඇරඹුමම වේවා!

– සහේළී ගමගේ

871 viewsSource link

Related posts

lankacgossip | ඩීසල් ලීටරයකින් රුපියල් 110ක්, පෙට‍්‍රල් ලීටරයකින් 52ක් පාඩුයි..

Rohan

lankacgossip | අනුර දිසානායකට ගාළු මුවදොර විරෝධතාකරුවන් ගහලා පන්නලා..

Rohan

lankacgossip | නැනෝ නයිට‍්‍රජන් ජාවාරම පසුපස ශෂීන්ද‍්‍රද… මහින්දානන්ද නොවේලු..

Rohan

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy